- Tudi pametna omrežja slonijo na paradigmi prožnosti.
- Vodna energija ima v kombinaciji s paleto digitalnih tehnologij pomembno vlogo pri zagotavljanju prožne proizvodnje.
- Pomembna je podpora uporabnikom elektroenergetskega omrežja, ki postajajo aktivnejši.
Pametna omrežja in prožnost
O prožnosti proizvodnje in odjema v elektroenergetskih sistemih poteka veliko razprav, s tem se ukvarjajo EU-projekti na programih Obzorja 2020. Tudi pametna omrežja slonijo na paradigmi prožnosti, podpirajo jo nove storitve tipa veriženja blokov (angl. block-chain).
Vloga vodne energije in digitalnih tehnologij
Storitve, tako sistemske kot tiste na maloprodajnem trgu, ki so že prisotne danes ali se bodo oblikovale v prihodnje, bodo izkoriščale prožnost tistih virov energije oziroma tehnologij, ki jim to omogočajo. Pri tem ima pomembno vlogo vodna energija, predvsem v kombinaciji s paleto digitalnih tehnologij, ki se razvijajo ali so v fazi preizkušanja.
Podpora aktivnim uporabnikom elektroenergetskega omrežja
S temi tehnologijami bodo podprli predvsem uporabnike elektroenergetskega omrežja, ki bodo postali aktivnejši, kot so danes. Ob namestitvi toplotnih črpalk, namenjenih gretju in hlajenju prostorov, in malih sončnih elektrarn ter ob nabavi električnih vozil se uporabniki vse bolj zavedajo svoje aktivne vloge.
Zato od proizvajalcev in prodajalcev električne energije pričakujejo dodatne storitve, da bi upravljali z odjemom in proizvodnjo ter dosegali nižje stroške za energijo in jo učinkoviteje rabili. Seveda pa bo tudi v prihodnje poglavitno zagotavljanje neprekinjene dobave električne energije.