Rast deleža OVE in spremembe rabe energije
Velike spremembe energetskega sistema, ki se bodo najverjetneje nadaljevale tudi v prihodnje, so predvsem:
- povečevanje deleža nestanovitnih in nepredvidljivih obnovljivih virov energije (predvsem sončna in vetrna energija) v proizvodnji električne energije in
- spremembe v rabi energije (rast uporabe električnih avtomobilov v kombinaciji s hranilniki energije; avtomatizacija rabe energije v gospodinjstvih itd.).
Tehnologije omogočajo prilagajanje odjema in proizvodnje
Te spremembe določajo krovni evropski okoljski cilji, omogoča pa jih napredek novih tehnologij, predvsem na področju rabe obnovljivih virov in informacijsko-komunikacijskih tehnologij v energetiki.
Nove tehnologije omogočajo prilagajanje odjema in proizvodnje energije pri:
- proizvajalcih,
- operaterjih prenosnega in distribucijskega omrežja ter
- velikih in malih odjemalcih, ki so lahko hkrati tudi mali proizvajalci (tako imenovani prosumerji ali proizvajalci – odjemalci).
Potrebujemo prilagodljive akterje, trge in sisteme
Vse to že danes pomembno vpliva na elektroenergetske trge in omrežja, tako lokalno kot nacionalno in nadnacionalno. V prihodnje bodo vplivi predvidoma še močnejši. Da bi ohranili stabilno omrežje in zanesljivo oskrbo z energijo, potrebujemo čim bolj prilagodljive akterje, trge in sisteme. Ti bodo k večji učinkovitosti spodbujali vse vire prožnosti (fleksibilnosti).
Odstraniti moramo ovire in zagotoviti ustrezno regulatorno okolje za ponudbo prožnosti
Odstraniti je treba čim več zakonskih, birokratskih in drugih ovir, ki akterjem na današnjem trgu še ne omogočajo udeležbe s ponudbo prožnosti.
Agencija za energijo si kot regulator energetskega trga prizadeva za vzpostavitev ustreznega regulatornega okolja, ki bo starim in novim igralcem na energetskem trgu omogočal enakopravno sodelovanje pri zagotavljanju prožnosti pri proizvodnji, prenosu, distribuciji in odjemu energije.