- Proizvodnja električne energije iz OVE je močno odvisna od vremenskih razmer.
- Natančnejša, kot je napoved proizvodnje, bolje se ji lahko akterji na trgu prilagodijo.
- Boljša napoved pomeni nižje stroške za proizvajalce, elektroenergetski sistem in s tem tudi za končne odjemalce.
Odvisnost OVE od vremenskih dejavnikov
Proizvodnja električne energije iz naprav, ki izkoriščajo energijo sonca, vetra in vode, je spremenljiva in negotova, saj je močno odvisna od zunanjih vremenskih dejavnikov. Tako se lahko na primer sončno obsevanje, količina padavin in razmere na vodotokih ter smer in intenzivnost vetra korenito spremenijo že zelo hitro, na primer v nekaj minutah ali še hitreje.
Slabša vodljivost proizvodnje iz OVE (v primerjavi s klasičnimi elektrarnami)
Spremembe razpoložljivosti obnovljivih virov energije vplivajo na proizvodnjo električne energije iz teh virov in s tem na količino energije, ki je oddana v elektroenergetsko omrežje.
Proizvodnja iz razpršenih OVE je slabše vodljiva kot tista iz klasičnih proizvodnih enot (na primer v termoelektrarnah na premog ali zemeljski plin ali v hidroelektrarnah z vsaj minimalno akumulacijo), zato je njeno natančno napovedovanje toliko bolj pomembno.
Pomen natančnih napovedi za akterje na trgu
Natančnost pri napovedovanju proizvodnje prinaša pomembne informacije akterjem na trgu. Ti se lahko učinkoviteje in ceneje prilagodijo na pričakovana nihanja v proizvodnji in s tem povezane spremembe na trgu.
Boljša napoved pomeni nižje stroške za proizvajalce in za celoten elektroenergetski sistem, ki bi ga moral sicer izravnavati sistemski operater. Ker njegove stroške pokrivajo odjemalci, natančne napovedi proizvodnje iz razpršenih OVE pomenijo tudi nižje stroške za končne odjemalce.